ERASMUS+ w naszej szkole

logo projektu EN EU flag-Erasmus+_vect_POS logo projektu DE

 

     W naszej szkole dzieci uczą się  w kreatywny sposób języków obcych. Nauczamy metodą projektową, realizujemy ciekawe programy wspierające zainteresowanie nauką języków obcych. Jednym z nich jest Erasmus+, którego realizację nasza szkoła rozpoczęła  w tym roku szkolnym.
Udział w programie to przedsięwzięcie, w którym dzieci mogą realizować się na wielu płaszczyznach: zdobywać pierwsze międzynarodowe doświadczenia, nawiązywać nowe znajomości, współpracować przy wykonywaniu zadań projektowych, ucząc  się przy tym odpowiedzialności i otwartości na inne kultury. Nasi uczniowie z klas młodszych realizują projekt pt.”Fairytales cross European borders”. Na zajęciach języka angielskiego mogą pisać listy do swoich rówieśników z Niemiec, Turcji, Danii, Grecji, Włoch, Rumuni, Hiszpanii i Francji. Otrzymujemy też listy od naszych przyjaciół z krajów partnerskich. Po wizycie z Turcji zorganizowaliśmy w naszej szkole dzień turecki, podczas którego dzieci mogły  popracować przy prezentacji, poznać bliżej ten kraj, zjeść turecki kebap i upiec tureckie ciasteczka. Dzięki niezwykłej kreatywności dzieci, powstają samodzielnie zaprojektowane gry memmory, którymi wymieniamy się z naszymi partnerami.
Uczniowie z klas starszych realizują zadania w ramach projektu „Ein Koffer voller Märchen reist durch Europa”. Dzieci uczą się pisać E-maile a wymiana ich ze swoimi rówieśnikami z Niemiec, Turcji, Finlandii, Chorwacji, Słowacji, Grecji i Danii to wyzwanie i pełna motywacja do nauki języka niemieckiego. Poznają baśnie innych narodowości, mogą wykazać się swoją twórczością i stworzyć wspólną księgę baśni. Podczas zaplanowanych w ramach projektu pobytów uczniów w krajach partnerskich ,dzieci będą miały kontakt z żywym językiem, możliwość zwiedzenia różnych zakątków Europy oraz nawiązania nowych przyjaźni.

bty

     6-9 listopada w Turcji w mieście Karatay odbyło się uroczyste otwarcie projektu Fairytales cross European orders. W spotkaniu uczestniczyło 9 państw partnerskich. Omówione zostały zadania oraz potrzeby projektu. Odwiedziliśmy przedszkole tureckie, w którym dzieci ugościły nas turecką kawą i herbatą oraz przedstawiły krótki program artystyczny. Podczas pobytu panowała przyjazna atmosfera. Cieszymy się na nową trzyletnią przygodę i doświadczenia oraz liczymy na owocną współpracę!
Video of Turkey Visit

bty

     W dniach 14-17 stycznia odbyła się druga  projektowa mobilność w ramach partnerskiego projektu programu Erasmus+, Akcja 2 „Partnerstwa strategiczne” pod nazwą „Ein Koffer voller Märchen reist durch Europa”. Spotkanie odbyło się w Danii w mieście Tinglev, w szkole niemieckiej mniejszości narodowej „Deutsche Schule Tingleff”. Celem spotkania było przedstawienie realizacji zadań podjętych w ramach programu Erasmus+, zaprezentowanie prac wykonanych przez naszych uczniów oraz uczniów szkół partnerskich. Nauczyciele wszystkich krajów wzięli udział w szkoleniu „Kooperatives Lernen”,które znajdzie na pewno odzwierciedlenie na zajęciach w naszej szkole. Mieliśmy  okazję uczestniczyć w zajęciach języka angielskiego .Omówiono tez terminy kolejnych spotkań oraz zaplanowano dalsze działania projektowe.

Video of Danemark Visit

874

dav

     W dniach 18-22 lutego w ramach projektu „Fairytales cross European borders „odbyła się wizyta w Rumunii. Szkołą goszczącą był „Deutsches Goethe Kolleg” w Bukareszcie. Podczas pobytu wzięliśmy udział w warsztatach „Talk for writing”. Celem warsztatów było zaprezentowanie różnorodnych metod pracy z bajką oraz jej zastosowanie w praktyce na zajęciach z dziećmi. Wymieniliśmy się pomysłami oraz materiałami aby zajęcia były bardziej ciekawe i kreatywne. Wspólnym zadaniem projektowym było przygotowanie legendy związanej z danym krajem oraz trzech gier memory o różnych stopniach trudności. Z przyjemnością wykorzystamy nowe doświadczenia i pomysły na zajęciach z naszymi uczniami.

bty

bty
bty

bty

     We wtorek 20 marca, w ramach projektu „Ein Koffer voller Märchen reist durch Europa”, otrzymaliśmy pierwsze listy od naszych przyjaciół z Chorwacji oraz z Niemiec. Na zajęciach języka angielskiego i niemieckiego odpisaliśmy na zapytania kolegów i koleżanek. Przedstawiliśmy się oraz opowiedzieliśmy o naszych zainteresowaniach . Wymieniliśmy adresy mailowe i cieszymy się na kolejne wiadomości ze Skola Janka Leskovara z Pregrady w Chorwacji oraz z Benjamin Schule w Remplinie  w Niemczech.

bty

bdrW dniach 14-19 kwietnia odbyła się trzecia wizyta w ramach projektu „Ein Koffer voller Märchen reist durch Europa”. Już po raz drugi odwiedziliśmy Turcję, miasto Konya. Byliśmy z wizytą w tureckiej szkole, która przygotowała dla nas wiele niespodzianek. Każda klasa przygotowała coś ciekawego dla państw partnerskich. Dzieci przygotowały też krótki program artystyczny ,przedstawiły bajkę pt. „Dziewczynka z zapałkami” oraz inną bajkę turecką. Mogliśmy spróbować tureckich przysmaków przyrządzonych przez rodziców.

Nauczycielka języka niemieckiego przygotowała dla nas prezentacjeo wykorzystaniu mediów w nauczaniu, dowiedzieliśmy się też jak montuje się filmiki video z wykorzystaniem programu Sony Vegas. Wyjazd był jak zwykle pełen wrażeń i nowych doświadczeń.

Już 12 maja czwórka dzieci z naszej szkoły oraz trzy panie nauczycielki pojadą do Grecji na Kretę aby tam nasi uczniowie mogli przez tydzień chodzić do greckiej szkoły i nawiązywać nowe przyjaźnie!

bty bty

Prezentacja…