Wyjazd projektowy do Włoch – 19-25 maja 2019

W terminie 19 – 25 maja 2019r. uczestniczyliśmy w wymianie w ramach projektu ERASMUS+ „Fairytales cross European borders”.

Wymiana odbyła się w Francavilla we Włoszech, brała w niej udział uczennica 5 klasy Natalia oraz nauczyciel języka angielskiego p. Tatyana. Dziewczynka uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych w szkole podstawowej „Pretaro”. Wraz z włoskimi kolegami i koleżankami wzięła też udział w miejskim charytatywnym rajdzie rowerowym. Czas wolny po szkole spędzała z zaprzyjaźnioną rodziną, u której mieszkała. Nauczyciele w tym czasie uczestniczyli w zorganizowanych warsztatach: „A reading class” – warsztat prowadzony przez nauczycieli z Francji,  „Bajki przedstawiane dialogiem i komiksem” – prowadzony przez nauczycieli z Rumunii i Włoch. Odbyło się spotkanie podczas, którego każda narodowość przedstawiała przygotowane przez siebie materiały związane z legendami i bajkami z każdego kraju. Polska przedstawiła legendę o Wawelu „The legend of Wawel Dragon” w formie teatrzyku kukiełkowego. Oryginalny tekst legendy został przerobiona na dialogi i przedstawiony przez uczniów klas piątych i szóstych jako teatralny występ.

Nauczyciele mieli też okazję odwiedzić 4 szkoły należące do kompleksu placówek Istituto Comprensivo Statale „F. Masci”. W każdej ze szkół odbyło się przedstawienie przygotowane przez uczniów oraz spotkania z dyrektorami. Zorganizowano także spotkanie w urzędzie miasta, gdzie mogliśmy zapoznać się z systemem edukacji we Włoszech. 

Mieliśmy również sposobność poznania lepiej prowincji Abruzzo, w której odwiedziliśmy Klasztor Saint John in Venere, wybrzeże Costa dei Trabocchi, wioskę skrytą w górach na wysokości 2000 m.n.p.m., historyczne miejsca Pascary, oraz muzea. Uczestniczyliśmy w warsztatach robienia prawdziwej Włoskiej Pizzy. Wieczorami braliśmy udział w koncertach zorganizowanych przez szkołę muzyczną należącą do kompleksu szkół. Koncerty odbywały się w Audytorium miasta, muzyka wykonywana była przez uczniów i absolwentów. Czas w malowniczym krajobrazie Włoch upłynął szybko i zostanie na długo w naszej pamięci.